Inteligencja a wiek


Jakie jest średnie IQ według wieku?
Nie ma żadnych rzeczywistych danych na temat średniego IQ według wieku. Istnieją jednak pewne informacje o grupach wiekowych, a oto wyniki oznaczające „normalną lub średnią inteligencję”.
od 45 do 54 lat 106
Ponad 65 lat 114
Należy zauważyć, że te wyniki według wieku należy traktować z przymrużeniem oka. Biorąc pod uwagę, że współczesne testy IQ, takie jak WAIS-IV, uwzględniają wiek danej osoby, mają zastosowanie do osób w wieku 16 lat i starszych.



Obie grupy wiekowe powyżej 65 lat uzyskują wyższy wynik. Osoby w wieku od 65 do 69 lat mają średni wynik IQ na poziomie 114, co plasuje ich na ko¨½cu skali „wyższej inteligencji” lub „powyżej średniej”. Ale osoby w wieku od 70 do 74 lat, które są badane pod kątem IQ, uzyskują jeszcze wyższy średni wynik wynoszący 119, co stawia ich o więcej niż 1 do kategorii „utalentowanych”, co oznacza, że nadal mieszczą się w przedziale „powyżej średniej”. lub grupa „wyższej inteligencji” wraz ze swoimi młodszymi odpowiednikami w wieku 65-69 lat.

Jak to wyjaśnić? Wzrost średniej inteligencji całej populacji wraz z wiekiem. Najprostszą odpowiedzią byłoby to, że osoby o niższej inteligencji wymierają szybciej.

Czy inteligencja spada z wiekiem?
To pytanie pozostaje przedmiotem gorących dyskusji. Grupa osób starszych może wypadać gorzej niż osoby młodsze w standardowych testach na inteligencję, ale gdy poszczególne osoby są obserwowane w czasie, obserwuje się bardzo niewielki spadek. Wydaje się, że testy umiejętności werbalnych, takie jak zatrzymywanie informacji, słownictwo i rozumienie, pozostają stabilne. Z drugiej strony testy wydajności, takie jak szybkość kopiowania złożonego diagramu, wydają się spadać z upływem czasu.

Może się zdarzyć, że tradycyjne testy inteligencji nie będą odpowiednie do pomiaru funkcjonowania intelektualnego w miarę starzenia się. Po pierwsze, fakt, że w tych testach dużą wagę przywiązuje się do szybkości reakcji, stawia osoby starsze w niekorzystnej sytuacji. Co więcej, wraz z wiekiem jesteśmy bardziej ostrożni i mniej skłonni do popełniania błędów w ocenie sytuacji niż osoby młodsze. W rzeczywistych sytuacjach taka ostrożność ma ważną wartość przetrwania, ale w warunkach eksperymentalnych może wpływać na wyniki testów psychologicznych na korzyść młodszych osób.

Brak górnej granicy wieku dla produktywności i kreatywności, jednoczesnie najważniejsze jest to, że inteligencja nigdy nie była i nigdy nie będzie ustalona przy urodzeniu. A jednak w USA Nikki Haley, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ przez dwa lata, od stycznia 2017 do grudnia 2018 wzywa do „obowiązkowych testów kompetencji umysłowych” dla polityków w wieku powyżej 75 lat.

Nie ma powodu, aby oczekiwać braku twórczych osiągnięć intelektualnych na starość i niezwykle łatwo jest znaleźć monumentalne osiągnięcia inspirowane bardzo starymi umysłami. Sofokles miał 89 lat, gdy jego najstarszy syn wytoczył mu proces przed ate¨½skim sądem. Syn twierdził, że Sofokles zestarzał się i nie jest w stanie zarządzać swoim majątkiem. W obronie Sofokles odczytał na głos sądowi szkic sztuki, nad którą pracował. Był to Edyp w Kolonie, który obok Króla Leara Szekspira jest jedną z dwóch wielkich sztuk o starości. Sprawę natychmiast umorzono, a poetę odprowadzono do domu.
Galileusz napisał swoje najlepsze Dialogi dotyczące nowych nauk w wieku 72 lat, Benjamin Franklin wynalazł soczewki dwuogniskowe i badał zatrucie ołowiem w wieku 79 lat. Bach, Beethoven, Monteverdi, Verdi i Strawi¨½ski stworzyli niektóre ze swoich największych dzieł na starość. Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku było ostatnim zleceniem Franka Lloyda Wrighta, które zajmowało go aż do śmierci w wieku 92 lat. Georgia O'Keeffe nadal malowała pomimo utraty wzroku pod koniec lat 90. Tak więc w kreatywności, pogłębianiu mądrości i wrażliwości możemy faktycznie stać się kimś więcej, a nie mniej. Niemieccy uczeni używają słowa Altersstil do opisania rozwoju charakterystycznego stylu w starości. Charakteryzuje się redukcją do podstawowych form i cechą transcendencji. Późne dzieła Donatella, Michała Anioła, Rembrandta i Goi dostarczają wybitnych przykładów tej wrażliwości na starość. Ujawniają istotę ludzkiego doświadczenia i wyrażają ostateczną rzeczywistość duchową. Przyjrzyjmy się klasycznym formom i zmysłowemu pięknu Piety w katedrze św. Piotra w Rzymie, wyrzeźbionej przez Michała Anioła w 1499 roku, gdy miał on 94 lata.

A jak wygląda opieka nad osobami starszymi w Polsce czy na świecie? W Polsce raczej źle. Od 80 roku życia dziadkowie umieszczani są w Domach Spokojnej Starości, jeśli pozwalają na to finanse. Jeśli nie to jest traktowany jak piąte koło u woza i jeśli jest taka możliwość to oddaje sie do szpitala, ZUS zapłaci. W tym wieku bardzo mały odsetek osób starszych zachowuje kontrolę nad swoim losem. W Niemczech jest trochę lepiej, klasę średnią stać na całodobową pomoc z Polski czy Ukrainy, my jesteśmy dla nich ta¨½si. W USA dość popularne są Domy Seniora, w których można wykupić pokój z całodobową opieką i wyżywieniem – koszt miesięczny od 3000 $ wzwyż. Jest też duża grupa starszych nomadów, którzy sprzedali swój dom i kupili duży samochód kempingowy, dom na kółkach. Latem można ich spotkać na północy w okolicach Kanady, zimę spędzają w Arizonie na pustyni - w ciągu tygodnia powstają tam całe miasteczka.



https://www.nia.nih.gov/health/how-aging-brain-affects-thinking



Aging may also bring positive cognitive changes. For example, many studies have shown that older adults have more extensive vocabularies and greater knowledge of the depth of meaning of words than younger adults. Older adults may also have learned from a lifetime of accumulated knowledge and experiences. Whether and how older adults apply this accumulated knowledge, and how the brain changes as a result, is an area of active exploration by researchers.

Despite the changes in cognition that may come with age, older adults can still do many of the things they have enjoyed their whole lives. Research shows that older adults can still:

Changes in the Aging Brain

As a person gets older, changes occur in all parts of the body, including the brain.

These changes in the brain can affect mental function, even in healthy older people. For example, some older adults may find that they don’t do as well as younger individuals on complex memory or learning tests. However, if given enough time to learn a new task, they usually perform just as well. Needing that extra time is normal as we age. There is growing evidence that the brain maintains the ability to change and adapt so that people can manage new challenges and tasks as they age.

The Secrets of Cognitive Super Agers

Some people in their 80s, 90s, and beyond defy the common assumption that cognitive decline goes hand in hand with aging. These people, called cognitive super agers, have memory performance comparable to people 20 – 30 years younger. Research is ongoing to understand what sets these people apart to help others prevent (or reverse) age-related cognitive decline.

Talk with your doctor if you’re concerned about changes in your thinking and memory. He or she can help you determine whether the changes in your thinking and memory are normal, or whether it could be something else.

There are things you can do to help maintain your physical health and that may benefit your cognitive health, too. Learn more about cognitive health and take steps to help you stay healthy as you age.